Ağız Bakım

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız bakımı düzenli olarak günde 2 kere yapılması gereken bir işlemdir. Ağız ve diş sağlığı sorunları ile karşı karşıya gelmemek için düzenli ağız bakımı yapmak çok önemlidir. Tükettiğimiz gıdaların atıklarının ağız içerisinde beklemesi, gün geçtikçe büyük ağız ve diş sağlığı sorunlarına yol açmaktadır.

Ağız Bakımı Nedir?

Ağız bakımında kullanılan malzemeler doğru ve düzenli ağız bakımı için çok önemlidir. Diş fırçası, diş macunu, diş ipi, ağız çalkalama suyu tam anlamıyla ağız ve diş bakımı yapmanız için ihtiyacınız olan malzemelerdir.

Ağız bakımı büyüme ve gelişme çağında kazanılması gereken önemli bir alışkanlıktır. Bebeklikten itibaren önem verilmesi süt dişlerden sonra çıkan kalıcı dişlerin sağlıklı bir şekilde çıkması gereklidir.

Doğru Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük olarak düzenli bir şekilde yapılması gerekir. Günde en az 2 kez dişleri fırçalamak doğru ağız ve diş bakımının en önemli maddesidir. Uyumadan önce ve güne başlamadan sonra dişleri fırçalamak dişleri olumsuz durumlardan korur ve olumsuz durumların oluşmasına engel olmaktadır.

Diş Fırçası Seçimi

Diş fırçası seçimi diş fırçalama için en etkili adımlardan biridir. Diş etlerinizin kanamaması ve diş minenizin zarar görmemesi için yumuşak diş fırçaları seçmek çok önemlidir. Elektrikli diş fırçası manuel diş fırçasına göre daha etkilidir. Fakat bu noktada sizin seçiminiz ve rahatınız devreye girmektedir. Kendi rahatınıza ve alışkanlıklarınıza göre yumuşak uçlu bir diş fırçası seçmenizi tavsiye ederiz.

Diş İpi Kullanımı

Doğru ve etkili bir ağız bakımının olmazsa olmazlarından olan diş ipi, diş fırçasının temizleyemediği ve ulaşamadığı noktaları temizler. Dişlerde plak oluşumunu önler ve riskini en aza indirmeye yardımcı olur.

Ağız Çalkalama Suyu

Ağız kokusunu engellemekte kullanılabilecek en önemli madde ağız çalkalama sularıdır. Ferah ve temiz bir nefes için ağız çalkalama suları çok işe yarar. 30-60 saniye arası kullanılması ağız ve diş bakımınızda büyük bir değişikliğe yol açacaktır.

Beylikdüzü Dişçim ağız ve diş sağlığınızda sizin yanınızda randevu almak için bizi arayınız. Diş sağlığı ve fırçalama hakkında akademik bilgi içinse tıklayınız.

DOKTORLARIMIZ

Bir yanıt yazın