Ortodonti (Diş Teli Uygulaması)

Ortodonti yani diş teli uygulaması uyumsuz ve çarpık dişlerle, ağzı kapanış bozukluklarının nedenleri ve tedavisi ile ilgilenen anabilim dalıdır. Diş teli yani ortodonti tedavisi için diş hekiminizin ya da ortodontistinizin karar vermesi gereklidir.

Doğru bir tedavi planı oluşturabilmek ve dişlerinizin diş teli uygulamasına ve tedavisine ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için klinik muayene, dişlerin alçı modelleri, özel röntgenler ve fotoğraflar içeren bilgilere ihtiyaç vardır.

Diş teli tedavisinin ortalama süresi 24 aydır fakat bu süre kişinin yaşına, vakanın durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Ortodontik Problemler Neden Oluşur?

Uzun süre biberon veya yalayıcı emzik kullanmış olma, parmak emme, tırnak yeme gibi yapılmaması gereken ve alışkanlık oluşturmuş durumlar ortodontik bozukluklara neden olur. Bu alışkanlıkların mümkün olduğunca erken tedavi edilmiş olması ve bırakılmış olması çok önemlidir.

Dilin yapı anlamında olması gerekenden büyük olması, çekilmiş dişin boşluklarının mevcut olması gibi durumlarda dişlerde aralanma görünür. Dişlerin tutunduğu çene yapısı küçük ve dişler büyük ise; dişler çeneye sığmaz ve çapraşıklık meydana gelir.

Yaşanan erken ya da geç süt dişi kayıpları da çapraşık dişlerin oluşmasına neden olabilir. Zamanından önce ağızdan düşen süt dişlerin yerine ağızda var olan daimi diş bu boşluğa kayar. Oradan çıkması gereken dişler ise kendisine yer bulamayacağı için çapraşıklık meydana gelir.

Hemen arayın ve randevu alın.

Tedavide Kullanılan Araçlar Nelerdir?

  • Şeffaf plaklar
  • Hareketli Ortodontik Araçlar
  • Sabit Ortodontik Araçlar
  • Vidalı Araçlar

Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Süreç Nasıl İlerler?

Tedavisi birkaç aşamadan oluşur. İlk olarak ortodontistinizin sizi muayene etmesi ve dişlerinizde ki çapraşık ve uyumsuzluk sorunlarının boyutunu görmesi gereklidir. Ardından size hangi tedavi yönteminin uygun olacağı detaylı şekilde anlatılır. Hazırlık aşamasına geçilir ve bu aşamada ağzınızın içerisinde çürük olup olmadığı kontrol edilir. Varsa kesinlikle tedavi edilmesi gereklidir. Ağız bakımı detaylı olarak yapıldıktan sonra hazırlık aşaması tamamlanmış olacaktır.

Ölçüm ve analizler bittikten sonra sizlere tedavi seçenekleri sunulabilir. Birden fazla tedavi seçeneğinin olmasının nedeni hastadan hastaya göre değişen bir tedavi yöntemi olmasıdır. Bu değişiklikler çene yapısına, diş ve ağız yapısına göre değişkenlik gösterir. Ardından tedaviniz başlar, gerekli işlemler sağlanır ve bu işlemler kontrolden kontrole gelişim gösterecek şekilde planlanır.

Tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biriside kontrol randevularını atlamamaktır. Tedavinin düzgün ve sağlıklı ilerleyebilmesi için düzenli olarak kontrol randevularına gitmeniz çok önemlidir.

Randevu almak için hemen arayın

DOKTORLARIMIZ