Çocuk Ağız Sağlığı

Çocukluk çağında beslenme yetersizliği veya dengesizliği çeşitli sağlık sorunları ile birlikte ağız ve diş sağlığını da doğrudan etkilemektedir. Özellikle tek tip beslenme, poğaça, çikolata, börek, tatlı ve abur cuburlar, gazlı içecekler, hazır meyve suları gibi besinler çocuğun gelişimine hiçbir yarar sağlamadığı gibi obezite ve diş sağlığında olumsuzluklara yol açmaktadır.

Çocukların Beslenmesinde Neler Yapılabilir?

Kahvaltı günün en önemli öğünü olduğu için kahvaltıda tüketilen besinlerin çocukların sağlığına çok büyük etkileri vardır. Yumurta, süt, peynir, pekmez gibi besin değeri yüksek olan ve diş sağlığına yararlı gıdaların tüketilmesi çok önemlidir. Özellikle peynirin yeme sırasında asidik olan ağız ortamını bazik hale getirmede ve dişlerin temizlenmesinde çok önemli bir rolü vardır.

Ana öğünlerde fast food tarzı beslenmenin ağız ve diş sağlığına zararları çoktur. Bu nedenle bu tarz yiyeceklerin ve asitli içeceklerin kısıtlanması gerekmektedir. Çocuklarda ağız ve diş sağlığının devamlılığı için lahana, brokoli, karnabahar, semizotu gibi yeşil yapraklı sebzelerle dönüşümlü olarak balık, tavuk, et gibi yiyeceklerin tüketilmesi gerekmektedir.

Çocuk ve Gençlerdeki Diş Çürükleri

Günümüzde çocuklarda ve genç erişkinlerde diş çürüğü görülme oranı ne yazık ki her geçen gün artış göstermektedir. Yapılan araştırmalar, bu durumun nedenlerinin başında çocukların ağız-diş hijyen alışkanlıkları ile beslenme alışkanlıklarındaki hataların geldiğini göstermektedir. Bu nedenle çok sayıda diş çürüğü olan bireylerde diş tedavilerinin yanı sıra mutlaka bireyin beslenme alışkanlıkları da araştırılmalıdır.

Beylikdüzü Dişçim’i hemen arayarak çocuğunuz için randevu alabilirsiniz.

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı İçin Ebeveynlere Tavsiyeler

  • Düzenli hekim kontrolü yaptırmalısınız.
  • Diş fırçalama alışkanlığı kazandırmalısınız.
  • Diş hekimi korkusunu çocuklardan kırmalı ve yanlarında acı, ağrı gibi olumsuz konuşmalardan kaçınmalısınız.
  • Beslenmesinin dişlerine çok büyük etkisinin olduğunu vurgulamalı ve dişlerinin güzel olması için yapması gerekenleri motive ederek anlatmalısınız.

Çocuk diş sağlığı ve süt dişi anatomisi hakkında daha fazla bilgi için tıklayınız.

DOKTORLARIMIZ

Bir yanıt yazın